Honorary Chairs
Ren Luo (Taiwan)
Kouhei Ohnishi (Japan)
Kamal Al-Haddad (Canada)

General Chair
Qing-Long Han (Australia)

General Co-Chairs
Xinghuo Yu (Australia)
Mohan Jacob (Australia)

Program Chair
Yousef Ibrahim (Australia)

Technical Program Co-Chairs
Eric Monmasson (France)
Antonio Luque (Spain)
Huijun Gao (China)

Special Sessions Chairs
Mo-Yuen Chow (USA)
Yang Shi (Canada)
Maria Valla (Argentina)
Marcian Cirstea (UK)
Hadi Kanaan (Lebanon)

Publication Committee
Qing-Long Han (Australia)
Andrés Nogueiras (Spain)
Mohan Jacob (Australia)
Daswin de Silva (Australia)

Student & Young Professionals (S&YP) Forum Co-Chairs:
Marek Jasinski (Norway)
Samir Kouro (Chile)
Dimitri Vinnikov (Estonia)

Technical Tracks Co-Chairs

Power Systems and Smart Grids                                                                                                                      
Pierluigi Siano (Italy)
Stanimir Valtchev (Portugal)
Tapan Saha (Australia)
Peter Palensky (Netherland)

Electrical Machines and Industrial Drives
Franck Betin (France)
Andrea Cavagnino (Italy)
Leila Parsa (USA)
Jianguo Zhu (Australia)

Control Systems and Applications
Huijun Gao (China)
Xinkai Chen (Japan)
Yang Shi (Canada)
Zhenwei Cao (Australia)
Yu-Long Wang (China)

Power Electronics and Energy Conversion
Seddik Bacha (France)
Chandan Chakraborty (India)
Dong Yue (China)
Haitham Abu-Rub (Qatar)
Firuz Zare (Australia)

Renewable Electric Energy Conversion, Processing and Storage
Carlo Cecati (Italy)
Fuwen Yang (Australia)
Minrui Fei (China)

Mechatronics and Robotics
Kiyoshi Ohishi (Japan)
Peter Korondi (Hungary)
Toshiyuki Murakami (Japan)
Kang-Hyun Jo (South Korea)

Distributed and Networked Control Systems
Xian-Ming Zhang (Australia)
Shen Yin (China)
Chen Peng (China)
Baolin Zhang (China)

Industrial Informatics and Cloud Computing
Kim Fung Tsang (Hong Kong)
Paulo Leitao (Portugal)
Thomas Strasser (Austria), Eric Monmasson (France),  Elizabeth Chang (Australia).           

Factory Automation, Cyber-Physical Systems and Internet of Things (IoT)
Thilo Sauter (Austria)
Armando Walter Colombo (Germany)
Lucia Lo Bello (Italy)
Gour karmakar (Australia)
Wei Xiang (Australia)

Signal Processing and Artificial Intelligence
Kang-Hyun Jo (South Korea)
Shyh Wei Teng (Australia)
Xiaohua Ge (Australia)
Yu-Chu Tian (Australia)
Wangli He (China)

Sensors, Actuators Micro-/Nanotechnology and Graphene
Yasutaka Fujimoto (Japan)
Antonio Luque (Spain)
Aleksander Malinowski (USA)

Automotive Technology
Jan Haase (Austria)
Victor Huang (USA)
Joem Ploennigs (Ireland)

Systems Reliability, Conditions Monitoring and Fault Diagnosis
Makota Iwasaki (Japan)
Steve Wilcox (Australia)

Engineering Education
Andreja Rojko (Germany)
Yen-Shin Lai (Taiwan)
Oscar Lucía (Spain)

Marine Electronics
Mal Heron (Australia)
Melanie Olsen (Australia)
Kevin Sharp (USA)

© Copyright 2017 IEEE. Site by Tactical Designs